آموزش و دوره آنلاین

به وجود آمدن مشکلات متعدد در آموزش و همچنین دوری از مراکز آموزشی معتبر، باعث ایجاد سیستم آموزشی آنلاین شده است. در گذشته افراد برای گذراندن دوره ای خاص از مقطع تحصیلی و یا آموزشی جدید در حوزه فعالیت خود، نیاز بود تا به صورت حضوری و فیزیکی به محل آموزش مراجعه کرده و با توجه به سختی و مشکلات موجود، تمام تلاش خود را برای گذراندن آن دوره می کردند. در عصر حاضر با توجه به گستردگی اینترنت و فضای مجازی، دانشجویان یا سایر افراد می توانند برای گذراندن دوره ای خاص به صورت غیر حضوری، دورهای خود را در قالب دوره آنلاین بگذرانند. این دوره ها دارای مزیت ها و معایبی نیز هستند.

آموزش آنلاین

هنوز بسیاری از افراد معتقد هستند که گذراندن دوره آنلاین و آموزش آنلاین، کاری بی اثر است و هیچ نتیجه ای جز گذران وقت و تلف کرن عمرندارد. عدم اطلاعات کافی و نبود زیر ساخت معین در زمینه آموزش آنلاین، می تواند باعث بروز این تفکرات در بین مردم شود. سیستم آموزش سنتی دارای ایراداتی زیادی است، به عنوان مثال هزینه های آموزش در مراکز آموزشی بسیار زیاد است و با توجه به کمبود اساتید مجرب در بعضی شرایط خاص، کیفیت آموزش تا حد چشمگیری کاهش پیدا می کند، اما در آموزش به صورت آنلاین بسیاری از این مشکلات رفع شده و تلاش شده است تا پیشرفت هایی نیز داشته باشد.

مزیت های دوره آنلاین

  1. مختصر شدن مطالب و در عین حال مفید بودن
  2. مختص به زمان و مکان مشخصی نیست و می توان در هر شرایطی به آن دسترسی داشت
  3. هزینه آن به نسبت حضوری آن حدود یک ششم می باشد
  4. مناسب برای افرادی که زمان کافی برای حضور فیزیکی در کلاس ندارند
  5. معایب دوره آنلاین

معایب کلاس های آنلاین

در خصوص معایب برگزاری دوره آنلاین، مهم ترین آن عدم حضور فیزیکی استاد و دانش آموز است. ارتباط مستقیم و تبادل احساسات می تواند در یادگیری و آموزش مؤثر باشد. همچنین زبان بدن و ارتباطات چشمی نیز خود شیوه ای از آموزش است که در سیستم آموزشی آنلاین این مهم وجود ندارد.

تفاوت های دوره آنلاین و حضوری

یک مورد از بارز ترین تفاوت های دوره آنلاین و حضوری، هماهنگی در برگزاری کلاس ها و نشست ها است. در دوره حضوری هماهنگی ها از قبل انجام می پذیرد، در حالی که در آن دسته دیگر، این هماهنگی وجود ندارد. تفاوت بعدی در مکان برگزاری است، به این صورت که در دوره های حضوری باید مکانی معین مشخص برای برگذاری در نظر داشت، اما برگزاری آنلاین نیازمند مکان نیست. تفاوت دیگر، زمان برگزاری است. دوره حضوری محدود به زمانی مشخص شده است که در خصوص برگزاری این گونه نیست.

به طور کلی سیستم آموزشی جدید و آنلاین، بسیار کارآمد تر از سیستم سنتی و قدیمی است و فراگیری آن می تواند نقطه ی شروع پیشرفت هر دولت و کشوری باشد. رفع بعضی از مشکلات آموزشی سیستم سنتی، افزودن مسیرهای جدید آموزش و پیشرفت در کار با ابزارهای آموزشی، بخشی از گام های مثبتی است که در امر کلاس های آنلاین برداشته شده است. آموز آنلاین می تواند در خصوص گذراندن انواع کلاس آنلاین، همراه شما عزیزان جویای علم باشد.

0 0 vote
Article Rating