حقوق تجارت چیست؟

از گذشته تا به الان ، دادوستد و برقرارکردن ارتباط با اشخاص مختلف جز الزمات زندگی افراد محسوب می شده. با افزایش شهرها و کشورها، روابط میان افراد در زمینه ی  معاملات و دادوستد گسترش یافته و حتی از مرزهای یک کشور فراتر رفته است. حقوق تجارت به عنوان شاخص مهم برای برقراری ارتباط میان اشخاص در زمینه ی امورات و معاملاتی که انجام می‌دهند، یکی از مهم‌ترین سرفصل‌های حقوق است. که نه فقط افراد تاجر و بازرگان، بلکه عموم مردم نیز با آن سروکار دارند.

 حقوق تجارت در فضای واقعی

مباحث که در باب این موضوع به آن پرداخته می شود عبارتند از :

  • اشخاص تجاری و معاملات آنها؛
  • شرکت‌های تجاری؛
  • اسناد تجاری؛
  • ورشکستگی.

الف) اشخاص تاجر و معاملات آنها:

. به‌طور کلی به فردی تاجر گویند که شغل خود را انجام معاملات تجاری قرار دهد، به طوری که انجام معامله برای او به معنای انجام کاری برای امرار معاش باشد و از روش کسب درآمد کند. دیگر آنکه، انجام این معاملات برای وی مستمر و دائمی باشد. بنابراین شخصی که تنها یک دفعه اقدام به معامله تجاری کند و این معالمه برای امرار معاش او نبوده یا استمراری در میان نباشد، نمی‌تواند به و او تاجر گفت.

با وسعت یافتن دامنه ی  فعالیت‌های تجاری، تجار و بازرگانان به دو گروه اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی تقسیم‌ می شوند.

 فعالیت‌های تجاری که تجار مشغول به انجام آن هستند می شود به حمل‌ونقل تجاری، فعالیت‌های بانکی، فعالیت‌های صرافی، فعالیت‌های بیمه و … اشاره کرد.

ب) شرکت‌های تجاری:

در دنیای امروز دیگر انجام فعالیت‌های تجاری فقط توسط تجار انجام نمی‌گیرد. لیکن شرکت‌‌های تجاری نیز به وجود آمده است که در قالب افراد حقوقی اقدام به انجام فعالیت‌های تجاری می کنند. به طور کلی ۷ نوع شرکت تجاری وجود دارد.لیکن از مهم‌ترین این شرکت ها که بیشترین کاربرد و حضور را در فعالیت‌های تجاری دارند، می توان نام برد, شرکت سهامی عام، شرکت سهامی خاص، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی و شرکت تعاونی هستند.

شرکت‌های تجاری به‌عنوان تاجر باید نام خود را در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت برسانند. و مانند  تجار و بازرگانان ، باید دفاتر تجاری مخصوص تجار داشته باشند. این شرکت هامانند شخص حقیقی تاجر باید اظهارنامه‌ی مالیاتی بر اساس سال مالی خود ارائه‌ دهند.

پ) اسناد تجاری:

 در دنیای امروز برای انجام داد و ستد و معاملات، نسبت گذشته کمتر از  وجه نقد استفاده می کنند. و اسناد تجاری جایگزینی برای پرداخت هزینه ی معاملات هستند. که می توان از سفته، برات و چک به عنوان مهم‌ترین اسناد تجاری نام برد که در فضای داخلی کاربرد دارند.ولیکن بروات در فضای بین‌المللی نیز می‌توانند منشأ اثر باشند. با این وجود باید توجه کرد که این اسناد تجاری علاوه بر تجار، اشخاص معمولی نیز در روابط کاری خود از آنها استفاده می‌کنند. البته غیر از این اسناد، اسنادی دیگر نیز در روابط کاری میان تجار و بازرگانان وجود دارد از قبیل بارنامه، بیمه‌نامه، قبض انبار و … .

ت) ورشکستگی:

به طور کلی تجار اعم از حقیقی و حقوقی زمانی که نتوانند دیون و بدهی‌های خود را پرداخت کنند ، شامل مقررات ورشکستگی می‌شوند. بنابراین موضوع ورشکستگی یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد بررسی در حقوق تجارت است. که به بررسی شرایط مالی تجار از لحاظ پرداخت دیون و بدهی‌های آنها می‌پردازد.

شما برای آشنایی بیشتر می توانید با دوره های آموز آنلاین همراه باشید.

0 0 vote
Article Rating