قرارداد چیست؟

به طور معمول سرنوشت افراد، شرکت‌ها و کسب و کارها در هنگام عقد قرار دادها به نحوه نوشتن متن قرارداد و تنظیم قراردادها بستگی دارد.حال اگر افراد این مهارت را نداشته باشند ممکن است به مشکلات متعددی برخورد کنند.

اگر شما در حال آغاز یک کسب وکار هستید ما به شما پیشنهاد می کنیم با مراجعه به سایت آموزآنلاین با نحوه ی نوشتن قرارداد آشنا شوید.

قرارداد چیست؟

تعریف عقد یا قرارداد در ماده ۱۸۳ قانون مدنی :

عبارت است از اینکه دو یا چند نفر در مقابل دو یا چند نفر دیگر تعهد بر امری نمایند و مورد قبول آنها باشد. در واقع می توان گفت قرارداد نشان از قبول مسئولیت و تعهد در طرفین برای ایجاد یک اثر حقوقی است.

درج شرط و بند در قرارداد نه تنها ضمانت‌آور است بلکه از اعتبار و حمایت قانونی برخوردار است. قراردادها بر حسب افراد که قرارداد فی ما بین آنها بسته می شود،  موضوع و تعهدات آنها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند .

 باید به نکته توجه داشت که قرارداد هنگامی بسته می شود که تمامی مذاکرات اولیه و مقدماتی انجام شده و به نتیجه  رسیده و ظهور و بروز رسمی و قانونی می‌یابد.قرارداد به عنوان یک سند حقوقی در برابر همه قابل استناد است و طرفین با استناد به قرارداد نیاز به دلیل بیشتری برای مطالبه تعهدات طرف دیگر ندارند.

چرا قراردادها باید نوشته و تنظیم شوند؟

در گذشته برای انجام کاری، قراردادها را به صورت شفاهی بیان وعقد می‌گشت، که این نوع قراردادها دچار شبهاتی بود و در نهات کار دو طرف به قضاوت توسط قاضی می‌کشید.

گاهی هم قراردادها به صورت کتبی اما بدون رعایت اصول نگارش نوشته می‌شدند که در هنگام کار مجددا دو طرف به مشکلات حقوقی زیادی برخورد می‌کردند. اما اکنون اشخاص می‌دانند که باید برای انجام هر اموری، قراردادی با اصول صحیح را نوشته و امضا کنند تا با مشکلات حقوقی بعد از آن مواجه نشوند.

 درنتیجه امروزه آشنایی با متن قراردادها و کسب مهارت و تجربه کافی برای نگارش یک متن قرارداد اصولی از کارهای لازم  برای موفقیت در قراردادنویسی و مسائل حقوقی است.

چه نوع قراردادهای رایجی وجود دارند؟

  •  قراردادها انواع مختلفی دارند؛
  •  قرارداد استخدام
  •  قرارداد ساخت ساختمان
  •  قرارداد مشارکت مدنی
  •  قرارداد اجاره
  •  قرارداد فروش
  •  قرارداد پیمانکاری و…

با تنظیم قرارداد از کسب و کار خود محافظت کنید.

 اگر طرز نگارش صحیح قرارداد را ندانید و یک قرارداد به درستی تنظیم و نوشته نشود، چه  اتفاقی می­‌ افتد؟

اگر افراد در یک قرارداد مبلغ هزینه گزافی کنند، آیا شرایط خروج به‌گونه­‌ای هست که آنها بتوانند سرمایه­‌شان را برگردانند؟

اگر طرف دیگر به برند و یا شهرت طرف دوم قرارداد آسیب زند،  طرف زیان دیده می‌­تواند زودتر از موعد, قرارداد را لغو کند؟

آیا از برند و مالکیت معنوی افراد محافظت می‌گردد ؟

هنگامی که طرفین قرارداد بر روی اصول کلی توافق کنند، این احتمال وجود دارد که بر سر جزئیات به اختلاف برخورد کنند که در نتیجه آن یکی از طرفین اقداماتی برخلاف روح قرارداد انجام دهد. زمانی که مفاد قرارداد به خوبی مطرح شوند، طرفین بهتر می­‌توانند به اهداف مندرج در قرارداد دست پیدا کنند.

از نحوه مذاکره در جزئیات قرارداد آگاهی داشته باشید.

 لازمه ی یک قرارداد پایدار، توجه به جزئیات مندرج در قرارداد است. اگر افراد می‌خواهند زمان عقد قرارداد، در هزینه و زمان خود صرفه‌جویی کنند. و از جهتی کارایی‌شان افزایش پیدا کند، بهتر است بر روی شرایط کلی و واضحی که وجود دارد توافق داشته باشند.

 قراردادهای پیچیده‌­تر ممکن است باعث افزایش زمان مذاکره بین طرفین شود. در زمان تنظیم قرارداد افراد باید درباره این نکته هم فکر کنند که چگونه می­‌توانند قراردادی داشته باشند که برای هر دو طرف منافع داشته باشد؟

علاوه بر این باید درباره موضوعاتی که می­‌تواند شرایط معامله را تغییر دهد و مسائلی که می­‌تواند موجب شکست قرارداد شود، درک و شناخت داشته و برای پیشرفت اوضاع با یک کارشناس حقوقی مشورت کنند.

3 1 vote
Article Rating