معرفی برخی از زبان های برنامه نویسی

برنامه نویسی انواع مختلفی دارد با بعضی از رایج‌ترین انواع برنامه نویسان آشنا شوید:

توسعه‌دهنده وب (Web Developer)

توسعه دهندگان وب به سه دسته تقسیم می شوند:

  1. برنامه نویسان Front-end: افرادی که کدهای مربوط به شکل و شمایل وب‌سایت را می نویسند و نحوۀ نمایش محتوا در آن را تعیین می‌کنند.
  2. برنامه نویسان Back-end: افرادی که وب اپلیکیشن‌ها و سایر برنامه‌ها را می نویسند که تامین کنندۀ فریمورکی است که وب‌سایت به توسط آن اجرا می‌شود.
  3. برنامه نویسان Full-stack:  افرادی هستند که به شکل همزمان کدهای Front-end و Back-end یک وب‌سایت را می نویسند.

توسعه‌دهنده نرم افزار (Software Programmers)

این افراد به طور معمول طرحی که توسط فرد دیگری ارائه شده را تحویل می‌گیرند و آن طرح را با نوشتن کدهای لازم  به یک محصول کاربردی تبدیل می کنند.

پایتون (Python)

کدنویسی در Python از ملزومات برنامه نویسی در سال ۲۰۱۹ است. پایتون یکی از انعطاف پذیرترین و رایج‌ترین زبان‌های برنامه نویسی در سراسر دنیا است.

برای فردی که قصد دارد در زمینه ی Data Science، توسعه نرم‌افزار یا هر زمینه‌ای از برنامه‌نویسی کار کند، زبان پایتون یکی از بهترین گزینه‌های موجود است. همین طور، زبان پایتون در فناوری‌های جدید مثل یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی نیز کاربرد دارد.

پی اچ پی (PHP)

PHP یکی از زبان‌های پرطرفدار در دنیای برنامه نویسی است که هدف از استفاده آن طراحی صفحات وب است. متن باز و رایگان بودن و فریمورک‌های قدرتمندی مثل Laravel که از این زبان پشتیبانی می‌کنند دلایل محبوبیت این نرم افزار در بین برنامه نویسان است.

CSS/HTML

HTML و CSS  ، زبان نشانه‌گذاری‌ برای نمایش دقیق محتوای وب‌سایت هستند.

اگر فردی می خواهد توسعه‌دهندۀ وب حرفه‌ای به ویژه از نوع Front-end شود، داشتن دانش و تسلط به HTML و CSS لازم است. علاوه بر اینکه HTML و CSS دو زبان نشانه‌گذاری مستقل هستند، اما از آنها به صورت همزمان برای ساختن صفحات وب استفاده می‌شود.

جاوا اسکریپت (JavaScript)

جاوا اسکریپت یکی از زبان‌های برنامه نویسی منعطف است که برای پروژ‌ه‌های مختلفی استفاده می‌شود.. از جاوا اسکریپت معمولا در طراحی صفحات وب پویا، توسعه Back-end وب اپلیکیشن، توسعه و ساخت بازی و حتی روباتیک استفاده می‌شود.

جاوا (Java)

جاوا همانند پایتون یکی دیگر از زبان‌های انعطاف پذیر و پُرکاربرد در دنیای برنامه نویسی است. یادگیری آن راحت است، مثل زبان انگلیسی خوانده می‌شود و در میان برنامه نویسانِ مبتدی بسیار پرطرفدار است.

و در آخر

تمرین، تمرین، تمرین و باز هم تمرین!

حال اگر می خواهید برنامه نویس شوید یک اصل مهم برای موفقیت در دنیای برنامه نویس وجود داردو آن هم تمرین است، تمرین خیلی زیاد!

بهترین راه موفقیت برای این که به یک برنامه نویس حرفه‌ای تبدیل شوید ، تمرین کردن است. از هنگامی که یادگیری را برای برنامه نویسی آغاز می‌کنید، باید کدنویسی را تمرین کنید.

علاوه بر این، بهتر است که کدهایتان را در انجمن‌های مرتبط به اشتراک بگذارید تا دیگر افراد درباره کدهایتان نظر دهند. هر روز یک موضوع نو را امتحان کنید و تا هنگامی که به زبان برنامه نویسی مورد نظرتان تسلط نیافته اید، با پشتکار به تمرین‌هایتان را ادامه دهید.

0 0 vote
Article Rating