چیست؟Back End

برای تعریف واژه ی Back end بهتر است که ابتدا معنای لغوی آن را بدانیم, در واژه نامه معنای Back  , عقب ,گذشته, در عقب و… است و این معنا با کاری که یک برنامه نویس Back end انجام می دهد مرتبط است.

یک برنامه نویس بک اند تمام کارهایی که انجام می دهد که کاربر نمی تواند ببیند .وظیفه ی او برنامه نویسی چیزهایی که مربوط به هسته ی اصلی وبسایت در واقع همان کارهای پشت صحنه است.

مقایسه Back end با Front end

برای مقایسه این دو با هم می توان گفت که برنامه نویس Front end  کدهای قسمت پیدای سایت انجام می دهد اما یک برنامه نویس Back end کدهایقسمت های پنهان یک سایت را انجام می دهد.

هنگامی که یک طراح وب با برنامه هایی مانند  HTML, CSS, Javascript و… در حال کد نویسی است، تمام کدهایی که نوشته است را کاربر میتواند به راحتی ببیند. زیرا آن کدها مربوط به کاربر هستند و به آن‌ها دسترسی مستقیم دارد.

اما هنگامی که برنامه نویس Back end در حال کدنویسی  هست و برای مثال با زبانی مثل PHP کد نویسی میکند، کاربر هیچ گاه هیچ دسترسی ای نمیتواند به کدهای او داشته باشد. زیرا  این کدها سمت سرور پردازش و اجرا میشوند و کاربر به هیچگاه نمی تواند آن‌ها را ببیند،‌ بلکه فقط نتیجه‌ای که ایجاد می کنند را می بیند.

 سمت سرور(Server Side) و  سمت کاربر(Client Side) به چه معنا هستند.

سمت کاربر(Client Side)

درمعنای لغوی Client به معنی مشتری است، بنابراینClient Side هم به معنای زبان‌هایی است که سمت کاربر کار میکنند . مانند HTML, CSS, Javascript و… . یعنی کاربر مستقیما با آن در ارتباط هست.

 سمت سرور(Server Side)

 زبان‌های برنامه نویسی که در این گروه قرار میگیرند، بر روی سرور اجرا میشوند.مانند زبان‌هایPHP یا ASP.NET برای اجرا شدن حتما باید به یک سرور متصل باشند،‌ که این سرور میتواند یک سرور واقعی در دنیای آنلاین باشد ویا یک شبیه ساز سرور یا لوکال هاست.

 مهارت‌هایی که یک برنامه نویس Back End به آنها نیاز دارد.:

 زبان برنامه نویسی سمت سرور

زبان‌هایPHP یا ASP.NET

 پایگاه داده

داشتن تسلط بر دیتابیس (Database) یا پایگاه داده

در واقع اصلی ترین کار زبان های برنامه نویسی سمت سرور، توانایی ارتباط برقرار کردن آن‌ها با دیتابیس است.

هنگامی که یک برنامه نویس به دیتابیس مسلط باشد و بتواند با استفاده از زبان برنامه نویسی‌ به دیتابیس وصل شود، میتواند به سرویس‌های آنلاین‌ قدرت فوق العاده‌ای بدهد و از مزیت‌های فوق العاده‌ی دیتابیس استفاده کند.

مباحث پیشرفته زبان برنامه نویسی

یکی از مباحثی که برای یک برنامه نویس بسیار مفید خواهد بود، استفاده از قابلیت‌های حرفه‌ای زبان های برنامه نویسی‌است. یعنی بتواند با هر زبان برنامه نویسی که کار میکند، کدهای پیشرفته‌ای بنویسد. هرچقدر این کدها بهتر و حرفه‌ای و تمیزتر باشد، بازدهی کد او بالاتر میرود و در نهایت سرویس آنلاین قوی تر و سریع‌تری خواهد داشت.

برای مثال در برنامه نویسی PHP،‌ اگر بتواند کدی را به شیوه‌ی شی گرایی بنویسی، کد میتواند حرفه‌ای تر باشد.

0 0 vote
Article Rating