چیست و چه کاربردی دارد؟HTML

HTML مخفف عبارت Hyper Text Markup Language  هست.که ترجمه‌ی فارسی آن می شود «زبان نشانه گذاری فرا متن». گرچه این ترجمه، به خوبی کاربرد HTML را توضیح نمی دهد .

 کاربرد اصلی HTML

اگر بخواهیم توضیح مختصری درباره ی HTML بدهیم، میتوانیم بگوییم:

HTML  یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه یک زبان نشانه گذاری است که با استفاده از ابزارهایی مثل تگ‌ها، قالب کلی صفحات وب می سازد.

در واقع باید گفت طراحی وب به ۲ مرحله تقسیم می شود:

  1. ساختاربندی اصلی صفحات وب که با HTML انجام می شود.
  2. اضافه کردن ویژگی های ظاهری مثل رنگ وسایز و… که با CSS انجام می شود.

برای توضیح بهتر می توانیم صفحات وب را به یک ساختمان تشبیه کنیم. هنگامی که فردی می خواهد ساختمانی را بسازد اولین مراحل برای ساخت آن، ساخت اسکلت بندی و قالب کلی آن ساختمان با استفاده از سیمان، بتن، میلگرد و… است. در واقع در ابتدا، اسکلت کلی ساختمان را ساخته می شود و در مرحله بعد، با استفاده از کچ، رنگ آمیزی و… به آن جلوه و زیبایی داده می شود.

طراحی وب با HTML نیز دقیقا به همین شکل است. HTML به طراح وب کمک می کند تا با استفاده از تگ ها، ساختار و ساختمان کلی صفحه وب خود را بسازد برای مثال  منو، هدر، فوتر  و… . در کجا قرار بگیرد.

تگ (tag) چیست؟

در پاسخ به  این سوال باید گفت که HTML با استفاده از تگ ها می تواند ساختمان یک صفحه وب را بسازد. در کل هرکاری که HTML انجام می دهد، به وسیله ی  تگ ها انجام می دهد و در واقع این تگ ها هستند که به HTML توانایی ساخت یک صفحه وب را می دهند.

تگ ها در HTML می توانند لینک ها،‌ لیست ها،‌ پاراگراف ها، جداول، عکس و همه چیز را بسازند و با استفاده از تگ هاست که می شود صفحات وب را ساخت.

رابطه‌ی HTML و CSS

با استفاده از HTML، ساختار کلی صفحه وب مشخص می شود و بعد با استفاده از CSS به آن جذابیت های ظاهری اضافه می شود. این دقیقا مانند همان ساختمان سازی است که با استفاده از میل گرد، بتن و… ساختار کلی ساختمان را ساخته می شد و بعد با استفاده از رنگ و گچ بری و… به ساختمان  ظاهر زیبا میبخشد.

 روش اجرای فایل های HTML

برای اجرای فایل های HTML  به تکنولوژی خاصی نیاز نیست .فقط داشتن یک مرورگر که از HTML پشتیانی کند کافی است و تمام مرورگرها این کار را م انجام می دهند!

برای مثال می تواند گوگل کروم، فایرفاکس، سافاری یا اینترنت اکسپلورر باشد.

چرا HTML یک زبان برنامه نویسی نیست؟

HTML  را نمی توان یک زبان برنامه نویسی نامید. زیرا  ویژگی های یک زبان برنامه نویسی، مانند متغیر ها، توابع، شرط ها، حلقه ها و… را ندارد بنابراین اگر HTML را به عنوان یک زبان برنامه نویسی معرفی شود اشتباه است. می توان درباره‌ی HTML گفت که ابزاری است که با استفاده از تگ ها، میتواند صفحات وب را بسازد.

0 0 vote
Article Rating